rura-solarna

Jak działają kolektory słoneczne?

Kolektory próżniowe rurowe składają się z dwóch koncentrycznych szklanych rurek. Przestrzeń między nimi jest próżnią. Rury są one wykonane ze specjalnego szkła borowo-krzemowego o obniżonej zawartości żelaza. Dzięki temu są odporne na warunki atmosferyczne takie jak gradobicie. Rura wewnętrzna pokryta jest warstwą silnie pochłaniającą energię słoneczną. W środku kolektora umieszczony jest ciepłowód. Czym się charakteryzuje ciepłowód? Posiada czynnik, który rozpoczyna przekazywanie ciepła już przy 15°C, a temperatura wrzenia zaczyna się już od 25°C. Jak to działa? W czasie ogrzewania rurki temperaturowej ciecz już po kilku sekundach zaczyna wrzeć. Para unosi się w stronę końcówki gdzie przekazuje ciepło przez aluminiowy zbieracz. Tam ulega skropleniu i spływa w dół. Proces ten jest zjawiskiem ciągłym. Dzięki idealnemu izolatorowi jakim jest próżnia instalacja osiąga wysoką sprawność nawet w mroźne dni.

Aby osiągnąć maksymalne osiągi z kolektora słonecznego z tyłu każdej rury próżniowej umieszczono materiał odbijający promienie słoneczne by jeszcze bardziej skupić je na płynie. Ten materiał to wysoko-refleksyjne, odporne na warunki pogodowe zwierciadło paraboliczne CPC (Compound Parabolic Concentrator). Zoptymalizowana geometria zwierciadła gwarantuje absorbowanie padającego nawet pod najniekorzystniejszym kątem bezpośredniego oraz dyfuzyjnego światła słonecznego. Podnosi to w znacznym stopniu uzysk energii poprzez kolektor słoneczny.

Integracja kolektorów słonecznych z instalacją CWU

Podgrzany przez słońce glikol jest tłoczony do dolnej wężownicy zasobnika CWU (Ciepłej Wody Użytkowej) i podgrzewa wodę. Glikol, który oddał ciepło powraca do kolektorów. Tam ponownie jest przez podgrzewany i proces się powtarza. Dzięki zastosowaniu dwuwężownicowego zasobnika do CWU możemy wykorzystać kocioł Centralnego Ogrzewania do wspomagania kolektorów w okresie zimowym. Całością zarządza sterownik solarny. Istnieje masa rozwiązań integracji kolektorów z wewnętrzną instalacją CWU – dlatego bez problemu możemy się „wpiąć” w już istniejąca instalację, aby ją zmodernizować. Rozwiązani, które stosuje się najczęściej jest przedstawione na ilustracji obok.

kolektory-układ

Wygoda i oszczędność

Kolektory to idealne rozwiązanie do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, ponieważ dzięki nim nie trzeba uruchamiać pieca w centralnym ogrzewaniu. To czysta wygoda i oszczędność na opale. Jeszcze większe oszczędności będą miały osoby, które ogrzewają wodę za pomocą elektrycznego bojlera.

Wytrzymałość

Rury kolektora wykonane są ze szkła borokrzemowego. Dlatego są odporne mechanicznie na warunki atmosferyczne. Obniżona zawartość żelaza w składzie powoduje, że zanieczyszczenia oraz śnieg łatwiej się z niego usuwają.

Wysoka sprawność

Dzięki wysokiej sprawności kolektory dostarczają taką ilość ciepła, która w pełni zabezpieczy zapotrzebowanie na ciepłą wodę w naszym domu.

Kolektory słoneczne

Bezpieczeństwo

Kolektory zabezpieczone są przed przegrzewaniem dzięki sterownikowi. A co jeśli wyjedziesz z domu np. na wakacje? Wtedy włącza się funkcja bezpieczeństwa, która nie pozwala przegrzać całego systemu. To daje użytkownikowi bezpieczeństwo pożarowe i awaryjne, kiedy nikogo nie ma w domu.

Trwałość

Kolektory, które oferujemy są produkowane przez renomowane firmy, które dają gwarancje na produkt, ale także o wiele dłuższą gwarancje na sprawność ich produktu. Dlatego jest to inwestycja na długie lata.

Zapoznaj się z pełną ofertą firmy Levard

Oferujemy szeroki wybór technologii do Twojego domu, na rynku działamy od ponad 20 lat, dzięki czemu zyskaliśmy niezbędne doświadczenie. Zajmujemy się montażem instalacji fotowoltaicznych, wentylacji czy pomp ciepła na terenie Bydgoszczy, Torunia i okolic.