Cieszące się ogromną popularnością instalacje fotowoltaiczne montowane są na różnego rodzaju obiektach: przemysłowych, biurowych, a także mieszkalnych. Do ostatniej grupy zaliczają się m.in. domy jednorodzinne, których właściciele najczęściej sięgają po panele solarne umożliwiające produkcję energii elektrycznej we własnym zakresie. Czy to jednak na pewno dobre rozwiązanie do budynku o niewielkim metrażu?
Jak zadbać o wydajność instalacji fotowoltaicznej?
Podstawową kwestią przy wyborze fotowoltaiki do domu jest wykonanie dokładnego projektu takiego przedsięwzięcia i wycena, którą możemy dla Ciebie wykonać. Inwestycję należy oszacować pod kątem wydatków na panele solarne i inne elementy zestawu, ale przede wszystkim ze względu na zapotrzebowanie na prąd w danym budynku. Wyliczenie wartości w tym zakresie jest kluczowe w kontekście dopasowania układu tak, by był on najwydajniejszy dla domu jednorodzinnego i zaspokoił jego zapotrzebowanie na energię elektryczną. W przypadku takich obiektów najczęściej panele montowane są na dachach skośnych, ale jak wiadomo w większości wypadków, możemy dostosować instalację do panujących warunków.
Pokrycie powinno mieć ekspozycję na południe, dzięki czemu będzie niemal przez cały dzień absorbowało promienie słoneczne. Nawet w małych domach miejsca w tym obszarze jest wystarczająco dużo, by zmieścić na nim nawet kilkanaście modułów fotowoltaicznych. Przy dobrze obliczonej instalacji solarnej również w przypadku budynków mieszkalnych o niewielkim metrażu, który nie przekracza 100 m2, jest to rozwiązanie nadal opłacalne – szczególnie w obecnych czasach, gdy ceny prądu nieustannie rosną, a prognozy w tym zakresie pozostają mało optymistyczne. Pamiętajcie, że fotowoltaika będzie najbardziej opłacalna do 31 marca 2022, później wchodzą zmiany przepisów sprawią, że zwrot inwestycji będzie dłuższy.