Powietrzne pompy ciepła – jakie są największe zalety tej technologii?
Świadomość inwestorów budowlanych w zakresie konieczności umiejętnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii jest coraz większa. Obecnie na rynku asortymentowym można spotkać się z wieloma interesującymi rozwiązaniami, które pozwalają należycie zadbać zarówno o kontekst ekonomiczny, jak i ekologiczny całego przedsięwzięcia. Doskonały przykład stanowią tutaj nie tylko niezwykle popularne panele fotowoltaiczne, ale również powietrzne pompy ciepła. Co zatem wyróżnia tę technologię na tle alternatywnych propozycji?
Po pierwsze, systemy powietrzne są znacznie tańsze w zakupie oraz montażu od pomp gruntowych. Po drugie, zajmują znacznie mniej miejsca, dlatego też nie trzeba obawiać się o to, że ich obecność negatywnie wpłynie na wygląd działki lub samego budynku. Po trzecie – na wyjątkową uwagę ze strony klientów zasługuje doskonała wydajność tego typu urządzeń, które pracują z pełną mocą nawet przy temperaturze zewnętrznej wynoszącej -7 stopni Celsjusza.
Co więcej – powietrzne pompy ciepła świetnie sprawdzają się do podgrzewania wody użytkowej i całej dostępnej przestrzeni dostępnej w domu jednorodzinnym. Jeżeli natomiast chodzi o ceny, to są one dość zróżnicowane i zależą m.in. od mocy maksymalnej oraz marki produkty. Jednakże biorąc pod uwagę wartości średnie, właściciele nieruchomości muszą liczyć się z wydatkami sięgającymi od 7 do nawet 19 000 zł. Choć kwoty te mogą wydawać się dość wysokie, to warto pamiętać o tym, że cała inwestycja ma prawo zwrócić się już po 7-8 latach użytkowania. Chcesz założyć pompę ciepła u siebie? Skorzystaj z wyceny